Australian Open - Order of play: Day three

The order of play for day three of the Australian Open at Melbourne Park.

All start times 11:00 local time (00:00 UK time)

Rod Laver Arena

Irina-Camelia Begu (ROU) v Agnieszka Radwanska (POL) [4]

Guillaume Rufin (FRA) v Tomas Berdych (CZE) [5]

Jie Zheng (CHN) v Samantha Stosur (AUS) [9]

Evening session 19:00 (08:00 UK time)

Venus Williams (USA) [25] v Alize Cornet (FRA)

Novak Djokovic (SRB) [1] v Ryan Harrison (USA)

Hisense Arena

Nicolas Almagro (ESP) [10] v Daniel Gimeno-Traver (ESP)

Na Li (CHN) [6] v Olga Govortsova (BLR)

Tatsuma Ito (JPN) v Marcos Baghdatis (CYP) [28]

Misaki Doi (JPN) v Maria Sharapova (RUS) [2]

Margaret Court Arena

Angelique Kerber (GER) [5] v Lucie Hradecka (CZE)

Julia Goerges (GER) [18] v Romina Oprandi (SUI)

David Ferrer (ESP) [4] v Tim Smyczek (USA)

Ana Ivanovic (SRB) [13] v Yung-Jan Chan (TPE)

Evening session 19:00 (08:00 UK time)

Xavier Malisse (BEL) v Fernando Verdasco (ESP) [22]

Show Court 2

Dominika Cibulkova (SVK) [15] v Valeria Savinykh (RUS)

Tobias Kamke (GER) v Stanislas Wawrinka (SUI) [15]

Maria Joao Koehler (POR) v Jelena Jankovic (SRB) [22]

Lukas Lacko (SVK) v Janko Tipsarevic (SRB) [8]

Show Court 3

Carlos Berlocq (ARG) v Kei Nishikori (JPN) [16]

Madison Keys (USA) v Tamira Paszek (AUT) [30]

Vesna Dolonc (SRB) v Marion Bartoli (FRA) [11]

Feliciano Lopez (ESP) v Radek Stepanek (CZE) [31]

Court 6

Kirsten Flipkens (BEL) v Klara Zakopalova (CZE) [23]

Sam Querrey (USA) [20] v Brian Baker (USA)

Ekaterina Makarova (RUS) [19] v Stephanie Foretz Gacon (FRA)

Julien Benneteau (FRA) [32] v Edouard Roger-Vasselin (FRA)

Court 8

Somdev Devvarman (IND) v Jerzy Janowicz (POL) [24]

Ksenia Pervak (KAZ) v Heather Watson (GBR)

Andrey Kuznetsov (RUS) v Kevin Anderson (RSA)

Court 13 approx. 13:00 (10:00 UK time)

Mikhail Youzhny (RUS) [23] v Evgeny Donskoy (RUS)

Court 19 approx. 13:00 (10:00 UK time)

Jurgen Melzer (AUT) [26] v Roberto Bautista Agut (ESP)

Kristyna Pliskova (CZE) v Sorana Cirstea (ROU) [27]